State Trail JR – HS Standings

High School

    Regional Qualifiers 10/7/18 11/11/18 2/24/19 3/31/19   Overall
Team of the Year
    Okeechobee Harris Chain St Johns River Talquin  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Jeffrey Worthy-Dillon Smith George Jenkins HS Bassmasters 199 20 200 20 181 20     181 459
2 Justin Hevey-John Pearce Okeechobee Brahmans 200 20 165 20 198 20     165 458
3 Sammy Jay Acree-William (Billy) Campbell Lake Wales HS Bassmasters 186 20 195 20 197 20     186 452
3 Jackson Swisher-Seth Slanker Columbia HS Bassmasters 172 20 198 20 194 20     172 452
5 Bryce Dimauro-Davis Dimauro Seminole County High School Anglers 191 20 192 20 196 20     191 448
6 Briar Napier-Garrett Thomas 863 Anglers of Highlands County 196 20 191 20 186 20     186 447
7 Tommy Dunaway-Riley McKamey Quincy High School Bassmasters 193 20 193 20 178 20     178 446
8 Ryan Padgett-Thomas Nash Columbia HS Bassmasters 175 20 199 20 179 20     175 438
9 Brent Johns-CJ Lockamy Quincy High School Bassmasters 185 20 186 20 191 20     185 437
9 Grayson Ashley-AJ Alameda Seminole County High School Anglers 195 20 182 20 0 20     0 437
11 Kyle Zainitzer-Tyler Scott Okeechobee Brahmans 190 20 140 20 184 20     140 434
12 Alex Cook-Zack Barrera Marion County HS BM 198 20 156 20 174 20     156 432
13 Dylan Westhelle-Joey Bloom Seminole County HS Anglers 181 20 167 20 188 20     167 429
13 Chase Hubble-Chase Givens Strawberry Crest HS BM 170 20 164 20 199 20     164 429
15 Ben McCann-Josh McCann Bradenton Christian School 173 20 194 20 166 20     166 427
15 Will Boyd-Jeremy Monda Quincy High School Bassmasters 167 20 154 20 200 20     154 427
15 Kenny Garand-Raymond Jordan Tampa Bay Jr Bass Club HS 194 20 0 0 193 20     0 427
18 Giancarlo Russo-Evan Zacherl Quincy High School Bassmasters 171 20 150 20 195 20     150 426
19 Jessie Altman-Ty Jackson Columbia HS Bassmasters 180 20 185 20 167 20     167 425
20 Nick Stultz-Nick Selfe Chiles High School Fishing Team 0 20 174 20 180 20     0 414
21 Remington Potter-Andrew (Andy) Revell Quincy High School Bassmasters 168 20 147 20 185 20     147 413
22 Vincent Maffei-Brent Ginther Lake Wales HS Bassmasters 182 20 170 20 163 20     163 412
23 Case Durrance-Latt Durrance Okeechobee Brahmans 174 20 196 20 0 0     0 410
24 Colton Hayes-Kyle Grissom Seminole County High School Anglers 189 20 180 20 0 0     0 409
25 Nathan Frederick-Conner Frederick Nassau Christian HS Bass Club 159 20 179 20 169 20     159 408
26 Jay Krall-Michael Betts Okeechobee Brahmans 183 20 183 20 0 0     0 406
27 Coley Riley-Chelsea Woodard Strawberry Crest HS BM 177 20 187 20 0 0     0 404
28 Parker Hughes-Cooper Hughes Marion County HS BM 0 0 171 20 192 20     0 403
29 Ashton C. Smith-Cole Tennihill West Volusia Schools River Ratz 152 20 137 20 190 20     137 402
29 Ryan Knoerzer-Grady Windham Seminole County High School Anglers 187 20 175 20 0 0     0 402
31 DJ Holmes-Maddox Hood Auburndale HS Bassmasters 0 20 176 20 164 20     0 400
32 Bodie Lachina-Niki Smith Quincy High School Bassmasters 166 20 0 0 189 20     0 395
33 Cody Wojcieszak-David Daniel Okeechobee Brahmans 165 20 169 20 0 20     0 394
34 Mason Metcalf-Zach Temperly Seminole County High School Anglers 188 20 162 20 0 0     0 390
35 Justin Lane Wilkinson-Tristan Barber Lake Wales HS Bassmasters 179 20 0 0 168 20     0 387
36 Kaitlyn Williams-Gage Chandler Okeechobee Brahmans 148 20 197 20 0 0     0 385
37 Blake Briscoe-Matthew Decadia-Rusk Marion County HS BM 146 20 166 20 156 20     146 382
37 Blake Sparkman-Logan Sparkman Chiles High School Fishing Team 145 20 177 20 145 20     145 382
39 Anna Swisher-Lindsey Slanker Columbia HS Bassmasters 150 20 159 20 160 20     150 379
40 Ethan Rebman-Cody Newman Strawberry Crest HS BM 176 20 162 20 0 0     0 378
41 Cameron Gilman-Trey Ramkhalawan Winter Haven Senior HS Fishing Team 199 20 138 20 0 0     0 377
42 Ivy McIntyre-Hayden Johnson Columbia HS Bassmasters 178 20 0 0 153 20     0 371
42 Trent Nelson-Wyatt Cannon Okeechobee Brahmans 158 20 173 20 0 0     0 371
44 Drew Pitts-Tyler Thomas Tampa Bay High School 0 0 178 20 151 20     0 369
45 Aaron Woodard-Zayne Corneal Auburndale HS Bassmasters 155 20 172 20 0 0     0 367
45 Stanley Flesher-Eason Hopper Highlands County Anglers Club 192 20 135 20 0 0     0 367
47 Dylan Casazza-Haize Ford Tampa Bay Jr Bass Club HS 149 20 0 0 175 20     0 364
48 Carsten McInnes-Carson Porter Marion County HS BM 0 0 141 20 182 20     0 363
49 Logan McMasters-Tyler Alexander Okeechobee Brahmans 169 20 152 20 0 0     0 361
50 Max Ness-Jake Stines Plant City High School 135 20 184 20 0 0     0 359
51 Hayden Rogers-Andrew Parkerson Panhandle Youth Anglers HS 147 20 0 20 150 20     0 357
52 Connor Castillo-Donald Christoff, III Bishop Moore Catholic High School 139 20 120 20 157 20     120 356
53 Aiden Lewis-Jackson Taylor Auburndale HS Bassmasters 124 20 188 20 0 0     0 352
53 James Swafford-Weston Howard 863 Anglers of Highlands County 142 20 170 20 0 0     0 352
55 Austin New-Jack Alfieri Strawberry Crest HS BM 121 20 190 20 0 0     0 351
56 Caleb Kinyon-Scott Broxton Seminole County HS Anglers 184 20 124 20 0 0     0 348
57 Kyle Brewer-Jayden Berry Lake Wales HS Bassmasters 153 20 0 0 154 20     0 347
58 Raith Sales-Trevor Teele Okeechobee Brahmans 144 20 160 20 0 0     0 344
59 Dalton Michael Blakley-Turner Crews Columbia HS Bassmasters 0 0 149 20 152 20     0 341
60 Dalton Gary-Creed-Chase (Tony) Smith Strawberry Crest HS BM 154 20 145 20 0 0     0 339
61 Chance Kurrasch-Kyle Scott Columbia HS Bassmasters 128 20 129 20 149 20     128 338
62 Walker Weeks-Hannah Adams Lake Wales HS Bassmasters 126 20 151 20 0 20     0 337
63 Wyatt Rogers-Colton Drawdy Plant City High School 141 20 0 0 155 20     0 336
63 Eric Simmons-Keegan Kaushagen Seminole County High School Anglers 163 20 133 20 0 0     0 336
65 Carl Bullock-Andrew Messer Highlands County Anglers Club 133 20 161 20 0 0     0 334
66 Chase Smith-Shane Jones Seminole County HS Anglers 137 20 153 20 0 0     0 330
66 Dalton Dunn-Jon Thornton Seminole County High School Anglers 162 20 128 20 0 0     0 330
68 Jake Braglin-Reed Tyler Plant City High School 132 20 157 20 0 0     0 329
69 Dylan Humphrey-Spencer Williams Leesburg High School Anglers 0 0 115 20 172 20     0 327
70 Ben Kuhn-Cole Merritt Chiles High School Fishing Team 122 20 144 20 0 20     0 326
71 Archer Everett-Dakota Nigh West Volusia Schools River Ratz 0 0 122 20 161 20     0 323
72 Norman Huddy-Jonah Spivey Strawberry Crest HS BM 151 20 131 20 0 0     0 322
73 Brady Seabolt-Dylan Jacobs Okeechobee Brahmans 123 20 155 20 0 0     0 318
74 Gaige Hash-Anthony Cincotta Auburndale HS Bassmasters 134 20 119 20 0 0     0 293
74 Houston Polk-Kye Howard Strawberry Crest HS BM 119 20 134 20 0 0     0 293
76 Gavin McKenzie-Chris Cordell Auburndale HS Bassmasters 115 20 136 20 0 0     0 291
77 Jake Bessey-Seth Hendrix Okeechobee Brahmans 127 20 123 20 0 0     0 290
78 Bryce Johnson-Matthew Lawrence Okeechobee Brahmans 118 20 130 20 0 0     0 288
78 Noah St. Pierre-Devin Been Seminole County High School Anglers 131 20 117 20 0 0     0 288
80 Alex Salcedo- McKeel HS Fishing Team 116 10 148 10 0 0     0 284
81 Braxton Johnson- Columbia HS Bassmasters 130 10 118 10 0 0     0 268
82 Tyson Verkaik-Kalen Harbaugh Marion County HS BM 0 20 181 20 0 20     0 241
83 Daniel Parker-Alex Figueroa Okeechobee Brahmans 197 20 0 20 0 0     0 237
84 Austin Howard-Tyler Benoit Osceola Anglers HS Fishing Club 0 0 189 20 0 20     0 229
85 Austin Williams-Darren Eubank Columbia HS Bassmasters 0 20 0 0 187 20     0 227
86 Justin Williams-Braxton Williams Columbia HS Bassmasters 0 0 168 20 0 20     0 208
87 Dalton Loos-Owen Heron Marion County HS BM 0 0 0 0 183 20     0 203
88 Cavin Turner-Griffin Hall Highlands County Anglers Club 161 20 0 20 0 0     0 201
89 Garrett McCarta-Chase Costello 863 Anglers of Highlands County 160 20 0 20 0 0     0 200
90 Ethan Johnson-Dominic Rogers West Boca High School 0 20 0 0 158 20     0 198
91 Charles Tillberg-Ben Bramlett Tampa Bay Junior Bass Club HS 0 0 0 0 177 20     0 197
92 Grady Windham-Justin Lawrence Seminole County HS Anglers 0 0 0 0 176 20     0 196
92 Grant Karlson-Troy Hovis 863 Anglers of Highlands County 156 20 0 20 0 0     0 196
94 Andrew Anderson-Anthony Piccirello Marion County HS BM 0 0 0 0 173 20     0 193
95 Wyatt Hodges-Noah Buchanan Nassau Christian HS Bass Club 0 0 0 0 171 20     0 191
96 Jacob Bryant-Nick Venable Panhandle Youth Anglers HS 0 0 0 0 170 20     0 190
97 Nick Magee- Bishop Moore Catholic High School 0 0 0 20 148 20     0 188
98 Ashton Little-Wyatt Thompson Marion County HS BM 0 0 0 0 165 20     0 185
99 Jonah Kluch-Ethan Berner 863 Anglers of Highlands County 164 20 0 0 0 0     0 184
100 Fisher Cusic-Zachary Tyler McKeel HS Fishing Team 143 20 0 20 0 0     0 183
100 Patrick Papania-Nicholas Hill Chiles High School Fishing Team 0 0 163 20 0 0     0 183
102 Colton McPeak-Tyler Alexander Okeechobee Brahmans         162 20     0 182
103 Braxton Johnson-Cason Griffin Columbia HS Bassmasters 0 0 0 0 159 20     0 179
104 Caden Fetterhoff-Brooks Fetterhoff Durant HS Fishing Club 0 0 158 20 0 0     0 178
104 Charles Flynn-Riley Rimes Okeechobee Brahmans 138 20 0 20 0 0     0 178
104 Chase Grigsby-Jacob Morgan 863 Anglers of Highlands County 158 20 0 0 0 0     0 178
107 Alexandrea Fulford-Morgan Tripp Okeechobee Brahmans 157 20 0 0 0 0     0 177
108 Ryan Garrett-Christopher Jeffords King High Bass Club 0 20 132 20 0 0     0 172
109 Corbett Wyatt-Blake Zajac Strawberry Crest HS BM 129 20 0 20 0 0     0 169
110 Alexis (Lexi) Lane-Sydney Lee LCS Viking Anglers 0 0 0 0 147 20     0 167
111 Drew Bradstreet-Kamden Bradstreet Central FL Bassmasters HS Fishing 0 0 0 0 146 20     0 166
111 William (Liam) Knowles-Cameron Sanders Leesburg High School Anglers 0 0 146 20 0 0     0 166
113 Tyler Blackburn-Mitchell Monk Columbia HS Bassmasters 0 0 0 0 144 20     0 164
114 Lane Hulse-Patrick Long Chiles High School Fishing Team 0 0 143 20 0 0     0 163
115 Brock Money-Austin Westfall Leesburg High School Anglers 0 0 142 20 0 0     0 162
116 Tyler Hall-Jared Kirkland Auburndale HS Bassmasters 140 20 0 0 0 0     0 160
117 Cole Hanson-Mathew Prather Durant HS Fishing Club 0 0 139 20 0 0     0 159
118 Landon Gaudette-Dane Johnson Auburndale HS Bassmasters 136 20 0 0 0 0     0 156
119 Gregory Powell-Garrett Patterson Marion County HS BM 0 0 134 20 0 0     0 154
120 Nolan Wilson-Carter Wilson Chiles High School Fishing Team 0 0 127 20 0 0     0 147
121 Kash Waldron-Ryan Waldron Highlands County Anglers Club 0 0 126 20 0 0     0 146
122 Cody Harrell-Chance Crews Okeechobee Brahmans 125 20 0 0 0 0     0 145
122 Wengyew James-Kamryn Williams Leesburg High School Anglers 0 0 125 20 0 0     0 145
124 Farrell Young-Kaiden Howard Leesburg High School Anglers 0 0 121 20 0 0     0 141
125 Colton McPeak-Jonathan Thomas Okeechobee Brahmans 120 20 0 0 0 0     0 140
126 Carson Kent-Dylan Mentz Flemming Island High School 117 20 0 0 0 0     0 137
127 Brantley Hall-Phillip Futch Plant City High School 0 0 116 20 0 0     0 136
128 Dencov Bryant-Michael Woodley Leesburg High School Anglers 0 0 114 20 0 0     0 134
128 Quentin Silas-Logan Stancil Plant City High School 114 20 0 0 0 0     0 134
130 Dalton McPherson-Ashton Griffin Highlands County Anglers Club 0 20 0 20 0 0     0 40
130 Savannah Sumner-Wyatt Sumner Auburndale HS Bassmasters 0 20 0 20 0 0     0 40
130 Trevor Davis-Jarrett Strunk Palatka High School Fishing 0 0 0 20 0 20     0 40
133 Austin Riggs-Justin Rosser Seminole County High School Anglers 0 20 0 0 0 0     0 20
133 Donnie (Tripp) Connor-Landon Hinote Panhandle Youth Anglers HS 0 0 0 0 0 20     0 20
133 Ethan Weigel-Jacob Schmucker George Jenkins HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20
133 Hayden Henderson-Jacob Dumond McKeel HS Fishing Team 0 0 0 0 0 20     0 20
133 Jacob Baxley-Marshall Asleson St. John HS Bassmasters 0 0 0 0 0 20     0 20
133 Jacob Taylor-Aaron Bailey Leesburg High School Anglers 0 0 0 20 0 0     0 20
133 James Dylan Ratliff-David English Chiles High School Fishing Team 0 0 0 0 0 20     0 20
133 Joey Serman-Nick Hunter Auburndale HS Bassmasters 0 0 0 20 0 0     0 20
133 Jonathan Maxcy-Austin Mann Highlands County Anglers Club 0 20 0 0 0 0     0 20
133 Kash Waldron-Andrew Stephens Highlands County Anglers Club 0 20 0 0 0 0     0 20
133 Will Grace-Trevor Campbell Seminole County HS Anglers 0 0 0 20 0 0     0 20
144 Austin Varney- Columbia HS Bassmasters 0 10 0 0 0 0     0 10

Junior

    Regional Qualifiers 10/7/18 12/2/18 2/24/19 3/31/19   Overall
Team of the Year
    Okeechobee Kissimmee St Johns River Talquin  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Ridge Faircloth-Jake Burns Quincy Jr Bassmasters 199 20 198 20 199 20     198 458
2 Titus Hilleshiem-Jacob Starkey 863 Junior Anglers of Highlands County 0 20 197 20 193 20     0 450
3 Kaden Snavely-Aidan Farris Gone Bassin Youth 0 0 199 20 200 20     0 439
4 Chase Mobley-Hagen Keen Central Florida Junior Bassmasters 200 20 0 0 197 20     0 437
5 Ryder Krueger-Carson Yero Myakka City Junior Bassmasters 196 20 194 20 0 0     0 430
5 Tracen Phillips-Cade Grigsby 863 Junior Anglers of Highlands County 194 20 196 20 0 0     0 430
7 Austin Crum-Tanner Seabolt Okeechobee Jr Bassmasters 195 20 193 20 0 0     0 428
7 Jay Walkup-Jaxon Rapp Highlands Co. Jr. Anglers 198 20 190 20 0 0     0 428
9 MaKenzie Bailey-Dalton Bailey Gone Bassin Youth 0 0 192 20 192 20     0 424
10 Calan Hawkins-Porter Hawkins Junior Bassmasters of Marion County 0 0 200 20 0 20     0 240
11 Ian Rutland-Max Hondorp Panhandle Youth Anglers Junior 0 20 0 0 198 20     0 238
12 Nicholas Claussen-Hayden Johns Central Florida Junior Bassmasters 197 20 0 0 0 20     0 237
13 Cody Morgan-Clayton Moulder Junior Bassmasters of Marion County 0 0 195 20 0 20     0 235
14 Tyler Ramsey-Dominic Abreu McKeel HS Fishing Team 192 20 0 20 0 0     0 232
15 Maya Szentmartoni-Kacyn Vaughan Okeechobee Jr Bassmasters 190 20 0 20 0 0     0 230
16 Sumer Wilkinson-Addison Bird Bok Academy Middle Fishing Club 0 0 0 0 196 20     0 216
17 Tripp Berlinsky, Jr-Haddan Herring Osceola Anglers HS Fishing Club 0 0 0 0 195 20     0 215
18 Ashton Norris-Avery Norris Junior Bassmasters of Marion County 0 0 0 0 194 20     0 214
19 Cricket Coates-Matthew Maffei Bok Academy Middle Fishing Club 193 20 0 0 0 0     0 213
20 Andrew Sweeney-Mateo Gaylord Gone Bassin Youth 0 0 191 20 0 0     0 211
20 Josh Morgan-Jeremiah Mulligan 863 Junior Anglers of Highlands County 191 20 0 0 0 0     0 211
20 Tristan Whittaker-Will Rhoades Panhandle Youth Anglers Junior 0 0 0 0 191 20     0 211
23 Jared Bullock-Kase Waldron Highlands Co. Jr. Anglers 0 20 0 20 0 0     0 40
23 Tyger Lasman-Tyler Lasman Lake Wales Ridge Jr Bassmasters 0 20 0 20 0 0     0 40
25 Ethan Ueberroth-Kaleb Moulton Panhandle Youth Anglers Junior 0 0 0 0 0 20     0 20
114 Tobey Price-Richard (Tri) Johnson 863 Junior Anglers of Highlands County 0 0 0 0 143 20     0 163