Southern Region JR – HS Standings

High School

    Regional Qualifiers 10/6/18 12/2/18 3/3/19 4/7/19   Overall
Team of the Year
    Okeechobee Kissimmee Istokpoga Okeechobee  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Jackson Swisher-Seth Slanker Columbia HS Bassmasters 189 20 199 20 198 20       646
2 Bryce Dimauro-Davis Dimauro Seminole County High School Anglers 199 20 189 20 197 20       645
3 Sammy Jay Acree-William (Billy) Campbell Lake Wales HS Bassmasters 192 20 192 20 194 20       638
4 Blake Briscoe-Matthew Decadia-Rusk Marion County HS BM 183 20 195 20 192 20       630
5 Briar Napier-Garrett Thomas 863 Anglers of Highlands County 187 20 188 20 189 20       624
6 Justin Hevey-John Pearce Okeechobee Brahmans 194 20 177 20 188 20       619
7 Chase Hubble-Chase Givens Strawberry Crest HS BM 197 20 163 20 191 20       611
8 Noah St Pierre-Devin Been Seminole County High School Anglers 147 20 200 20 200 20       607
9 Ben McCann-Josh McCann Bradenton Christian School 179 20 193 20 169 20       601
10 Ryan Garrett-Christopher Jeffords King High Bass Club 186 20 159 20 195 20       600
11 Colton Hayes-Kyle Grissom Seminole County High School Anglers 177 20 176 20 186 20       599
12 Wyatt Cannon-Trent Nelson Okeechobee Brahmans 182 20 170 20 187 20       599
13 Chase Grigsby-Jacob Morgan 863 Anglers of Highlands County 166 20 180 20 190 20       596
14 Max Ness-Jake Stines Plant City High School 196 20 157 20 177 20       590
15 Ryan Padgett-Thomas Nash Columbia HS Bassmasters 178 20 173 20 178 20       589
16 Joey Bloom-Dylan Westhelle Seminole County High School Anglers 151 20 197 20 180 20       588
17 Vincent Maffei-Brent Ginther Lake Wales HS Bassmasters 170 20 182 20 176 20       588
18 Jeffrey Worthy-Dillon Smith George Jenkins HS Bassmasters 200 20 171 10 166 20       587
19 Ashton C. Smith-Cole Tennihill West Volusia Schools River Ratz 149 20 181 20 196 20       586
20 Case Durrance-Latt Durrance Okeechobee Brahmans 167 20 166 20 193 20       586
21 Jake Braglin-Reed Tyler Plant City High School 198 20 164 20 163 20       585
22 James Swafford-Weston Howard 863 Anglers of Highlands County 164 20 179 20 172 20       575
23 Fisher Cusic-Zachary Tyler McKeel HS Fishing Team 152 20 198 20 160 20       570
24 Wyatt Rogers-Colton Drawdy Plant City High School 154 20 196 20 159 20       569
25 Cavin Turner-Griffin Hall Highlands County Anglers Club 153 20 186 20 165 20       564
26 Kyle Zainitzer-Tyler Scott Okeechobee Brahmans 140 20 172 20 184 20       556
27 Daniel Parker-Alex Figueroa Okeechobee Brahmans 148 20 183 20 158 20       549
28 Jay Krall-Michael Betts Okeechobee Brahmans 171 20 142 20 157 20       530
29 Cody Wojcieszak-David Daniel Okeechobee Brahmans 138 20 143 20 175 20       516
30 Jake Bessey-Seth Hendrix Okeechobee Brahmans 141 20 147 20 164 20       512
31 Brady Seabolt-Riley Rimes Okeechobee Brahmans 181 20 178 20 0 20     0 419
32 Eric Simmons-Keegan Kaushagen Seminole County High School Anglers 172 20 0 0 199 20     0 411
33 Dalton Dunn-Jon Thornton Seminole County High School Anglers 161 20 0 20 179 20     0 400
33 Logan McMasters-Tyler Alexander Okeechobee Brahmans 193 20 167 20 0 0     0 400
35 Cameron Gilman-Trey Ramkhalawan Winter Haven Senior HS Fishing Team 184 20 175 20 0 0     0 399
35 Coltin Filter-Linda Evans Osceola Anglers HS Fishing Club 190 20 169 20 0 0     0 399
35 Riley Rimes-Charles Flynn Okeechobee Brahmans 181 20 178 20 0 0     0 399
38 Mason Metcalf-Zach Temperly Seminole County High School Anglers 169 20 187 20 0 0     0 396
39 Gavin McKenzie-Chris Cordell Auburndale HS Bassmasters 191 20 156 20 0 0     0 387
40 Kenny Garand-Raymond Jordan Tampa Bay High School 0 0 174 20 170 20     0 384
40 Kyle Brewer-Jayden Berry Lake Wales HS Bassmasters 176 20 168 20 0 0     0 384
42 Ethan Rebman-Cody Newman Strawberry Crest HS BM 185 20 154 20 0 0     0 379
43 Coley Riley-Chelsea Woodard Strawberry Crest HS BM 175 20 161 20 0 0     0 376
44 Jack Alfieri-Austin New Strawberry Crest HS BM 180 20 155 20 0 0     0 375
45 Bryce Johnson-Matthew Lawrence Okeechobee Brahmans 160 20 0 20 154 20     0 374
46 Aiden Lewis-Jackson Taylor Auburndale HS Bassmasters 162 20 153 20 0 0     0 355
47 Aaron Woodard-Zayne Corneal Auburndale HS Bassmasters 163 20 149 20 0 0     0 352
48 Scott Broxton-Caleb Kinyon Seminole County High School Anglers 128 20 0 20 162 20     0 350
49 Dalton Gary-Creed-Chase (Tony) Smith Strawberry Crest HS BM 137 20 150 20 0 20     0 347
50 Kyle Scott-Braxton Johnson Columbia HS Bassmasters 165 20 141 20 0 0     0 346
51 Cody Harrell-Chance Crews Okeechobee Brahmans 157 20 146 20 0 0     0 343
52 Justin Lane Wilkinson-Tristan Barber Lake Wales HS Bassmasters 146 20 148 20 0 0     0 334
53 Ryan Knoerzer-Grady Windham Seminole County High School Anglers 134 20 158 20 0 0     0 332
54 Grayson Ashley-AJ Alameda Seminole County High School Anglers 131 20 160 20 0 0     0 331
55 Corbett Wyatt-Blake Zajac Strawberry Crest HS BM 135 20 0 0 153 20     0 328
56 Brady Seabolt-Dylan Jacobs Okeechobee Brahmans 130 20 145 20 0 0     0 315
57 Grant Karlson-Troy Hovis 863 Anglers of Highlands County 0 20 0 20 168 20     0 228
57 Maddox Hood-DJ Holmes Auburndale HS Bassmasters 188 20 0 20 0 0     0 228
59 Austin Riggs-Justin Rosser Seminole County High School Anglers 0 20 185 20 0 0     0 225
60 Ethan Weigel-Jacob Schmucker George Jenkins HS Bassmasters 195 20 0 0 0 0     0 215
60 Raith Sales-Trevor Teele Okeechobee Brahmans 0 20 0 20 155 20     0 215
62 Dylan Casazza-Haize Ford Tampa Bay High School 0 0 194 20 0 0     0 214
62 Kaitlyn Williams-Gauge Chandler Okeechobee Brahmans 174 20 0 20 0 0     0 214
64 Alexandrea Fulford-Morgan Tripp Okeechobee Brahmans 0 20 0 0 171 20     0 211
64 Drew Pitts-Tyler Thomas Tampa Bay High School 0 0 191 20 0 0     0 211
64 Garrett McCarta-Chase Costello 863 Anglers of Highlands County 0 20 151 20 0 20     0 211
67 Charles Tillberg-Ben Bramlett Tampa Bay High School 0 0 190 20 0 0     0 210
68 Carl Bullock-Andrew Messer Highlands County Anglers Club 168 20 0 20 0 0     0 208
69 Shane Jones-Chase Smith Seminole County High School Anglers 0 20 0 0 167 20     0 207
70 Hannah Adams-Walker Weeks Lake Wales HS Bassmasters 0 20 165 20 0 0     0 205
70 Trevor Davis-Justin Asbell Palatka High School Fishing 0 0 0 0 185 20     0 205
72 Cole Hanson-Mathew Prather Durant HS Fishing Club 0 0 184 20 0 0     0 204
73 Stanley Flesher-William Hunter Highlands County Anglers Club 0 0 0 0 183 20     0 203
74 Andrew Ready-Riley McPherson George Jenkins HS Bassmasters 0 0 0 0 182 20     0 202
74 Kash Waldron-Ryan Waldron Highlands County Anglers Club 0 0 162 20 0 20     0 202
76 Zach Temperly-Will Grace Seminole County HS Anglers 0 0 0 0 181 20     0 201
77 Jaxon Davis-Zachary Doorlag Highlands County Anglers Club 0 0 0 0 174 20     0 194
78 Grady Windham-Justin Lawrence Seminole County HS Anglers 0 0 0 0 173 20     0 193
78 Tommy Dunaway-Riley McKamey Quincy High School Bassmasters 173 20 0 0 0 0     0 193
80 Dalton McPherson-Ashton Griffin Highlands County Anglers Club 150 20 0 20 0 0     0 190
81 Brantley Hall-Phillip Futch Plant City High School 0 0 144 20 0 20     0 184
82 Gaines Alexander-Caleb Cribb LCS Viking Anglers 0 0 0 0 161 20     0 181
83 Quentin Silas-Logan Stancil Plant City High School 0 20 140 20 0 0     0 180
84 Stanley Flesher-Eason Hopper Highlands County Anglers Club 159 20 0 0 0 0     0 179
85 Landon Gaudette-Dane Johnson Auburndale HS Bassmasters 158 20 0 0 0 0     0 178
86 Bodie Lachina-Niki Smith Quincy High School Bassmasters 156 20 0 0 0 0     0 176
86 Colton McPeak-Tyler Alexander Okeechobee Brahmans 0 0 0 0 156 20     0 176
88 Tyson Verkaik-Kalen Harbaugh Marion County HS BM 155 20 0 0 0 0     0 175
89 Austin Howard-Tyler Benoit Osceola Anglers HS Fishing Club 0 0 152 20 0 0     0 172
90 Austin Williams-Darren Eubank Columbia HS Bassmasters 129 20 0 20 0 0     0 169
91 Jessie Altman-Ty Jackson Columbia HS Bassmasters 145 20 0 0 0 0     0 165
92 Trevor Campbell-Will Grace Seminole County High School Anglers 144 20 0 0         0 164
93 Nathan Frederick-Conner Frederick Nassau Christian HS Bass Club 143 20 0 0 0 0     0 163
94 Connor Castillo-Donald Christoff, III Bishop Moore Catholic High School 142 20 0 0 0 0     0 162
95 Jonah Kluch-Ethan Berner 863 Anglers of Highlands County 139 20 0 0 0 0     0 159
96 Dominic Rogers-Ethan Johnson West Boca High School 136 20 0 0 0 0     0 156
97 Mason Smith-Dalton Hooks 863 Anglers of Highlands County 133 20 0 0 0 0     0 153
98 Hayden Rogers-Andrew Parkerson Panhandle Youth Anglers HS 132 20 0 0 0 0     0 152
99 Alex Salcedo-Tabitha Salcedo McKeel HS Fishing Team 0 20 0 20 0 0     0 40
99 Austin Mann-Jonathan Maxcy Highlands County Anglers Club 0 20 0 20 0 0     0 40
101 Alexis (Lexi) Lane-Sydney Lee LCS Viking Anglers 0 0 0 0 0 20     0 20
101 Austin Westfall-Brock Money Leesburg High School Anglers 0 0 0 20 0 0     0 20
101 Colton McPeak-Jonathan Thomas Okeechobee Brahmans 0 20 0 0 0 0     0 20
101 Kash Waldron-Andrew Stephens Highlands County Anglers Club 0 20 0 0 0 0     0 20
101 Nick Magee-Tyler Kwiatkowski Bishop Moore Catholic High School 0 20 0 0 0 0     0 20
101 Savannah Sumner-Wyatt Sumner Auburndale HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20
101 Shane Lints-Luis Montoya Lake Wales HS Bassmasters 0 0 0 20 0 0     0 20
101 Tyler Hall-Jared Kirkland Auburndale HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20
101 Zachary Doorlag-William Hunter Highlands County Anglers Club 0 20 0 0 0 0     0 20

Junior

    Regional Qualifiers 10/6/18 12/2/18 3/3/19 4/7/19   Overall
Team of the Year
    Okeechobee Kissimmee Istokpoga Okeechobee  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Ryder Krueger-Carson Yero Myakka City Junior Bassmasters 200 20 200 20 197 20       657
2 Tracen Phillips-Cade Grigsby 863 Junior Anglers of Highlands County 196 20 194 20 198 20       648
3 Austin Crum-Tanner Seabolt Okeechobee Jr Bassmasters 199 20 0 20 195 20     0 454
4 Aiden Wyatt-Dorian Taylor Highlands Co. Jr. Anglers 189 20 192 20 0 20     0 441
5 Chase Mobley-Hagen Keen Central Florida Jr Bassmasters 198 20 199 20 0 0     0 437
6 Titus Hilleshiem-Jacob Starkey 863 Junior Anglers of Highlands County 197 20 195 20 0 0     0 432
7 Josh Morgan-Jeremiah Mulligan 863 Junior Anglers of Highlands County 0 0 193 20 196 20     0 429
8 Nicholas Claussen-Hayden Johns Central Florida Jr Bassmasters 190 20 191 20 0 0     0 421
9 Kase Waldron-Jared Bullock Highlands Co. Jr. Anglers 188 20 0 20 0 20     0 248
10 Tyler Lasman-Tyger Lasman Lake Wales Ridge Jr Bassmasters 194 20 0 20 0 0     0 234
11 Jay Walkup-Jaxon Rapp Highlands Co. Jr. Anglers 193 20 0 20 0 0     0 233
12 Cricket Coates-Matthew Maffei Bok Academy Middle Fishing Club 187 20 0 20 0 0     0 227
13 Titus Hilleshiem-Jayden Black 863 Junior Anglers of Highlands County 0 0 0 0 200 20     0 220
14 Tripp Berlinsky, Jr-Haddan Herring Osceola Anglers HS Fishing Club 0 0 0 0 199 20     0 219
15 Sumer Wilkinson-Addison Bird Bok Academy Middle Fishing Club 0 0 198 20 0 0     0 218
16 Cody Morgan-Clayton Moulder Junior Bassmasters of Marion County 0 0 197 20 0 0     0 217
17 Michael-John Teate- Central Florida Jr Bassmasters 0 0 196 20 0 0     0 216
18 RJ Sanger-Mike McCommas LCS Viking Jr Anglers 195 20 0 0 0 0     0 215
19 Case Emry-Robert F (Bobby) Lane, III LCS Viking Jr Anglers 0 0 0 0 194 20     0 214
20 Cricket Coates-Tyger Lasman Lake Wales Ridge Jr Bassmasters 0 0 0 0 193 20     0 213
21 Gus DeVane-Brody Bryant Central Florida Jr Bassmasters 0 0 0 0 192 20     0 212
21 Tyler Ramsey-Dominic Abrue McKeel HS Fishing Team 192 20 0 0 0 0     0 212
23 Calan Hawkins-Porter Hawkins Junior Bassmasters of Marion County 191 20 0 0 0 0     0 211
24 Maya Szentmartoni-Kacyn Vaughan Okeechobee Jr Bassmasters 0 20 0 20 0 20     0 60
25 Colton Krueger-Walker Krueger Highlands Co. Jr. Anglers 0 0 0 0 0 20     0 20
25 Ian Rutland-Max Hondorp Panhandle Youth Anglers Junior 0 20 0 0 0 0     0 20
25 Taten Horne-Kolby Broxton LCS Viking Jr Anglers 0 0 0 0 0 20     0 20