Northwest Region JR – HS Standings

High School

    Regional Qualifiers 9/16/18 11/3/18 1/19/19 3/3/19   Overall
Team of the Year
    Blackwater River Talquin Talquin Seminole  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Giancarlo Russo-Evan Zacherl Quincy High School Bassmasters 198 20 200 20 196 20       654
2 Chase Hubble-Chase Givens Strawberry Crest HS BM 195 20 194 20 199 20       648
3 Brent Johns-CJ Lockamy Quincy High School Bassmasters 191 20 198 20 197 20       646
4 Remington Potter-Andrew (Andy) Revell Quincy High School Bassmasters 199 20 196 20 190 20       645
5 Will Boyd-Jeremy Monda Quincy High School Bassmasters 196 20 192 20 195 20       643
6 Jackson Swisher-Seth Slanker Columbia HS Bassmasters 194 20 190 20 192 20       636
7 Ben Kuhn-Cole Merritt Chiles High School Fishing Team 188 20 191 20 194 20       633
8 Ryan Padgett-Thomas Nash Columbia HS Bassmasters 200 20 181 20 189 20       630
9 Braxton Johnson-Cason Griffin Columbia HS Bassmasters 193 20 174 20 193 20       620
10 Bodie Lachina-Niki Smith Quincy High School Bassmasters 186 20 182 20 191 20       619
11 Caden Fetterhoff-Brooks Fetterhoff Durant HS Fishing Club 185 20 187 20 185 20       617
11 Tommy Dunaway-Riley McKamey Quincy High School Bassmasters 190 20 183 20 184 20       617
13 Lane Hulse-Patrick Long Chiles High School Fishing Team 182 20 176 20 182 20       600
14 James Dylan Ratliff-David English Chiles High School Fishing Team 183 20 175 20 181 10       589
15 Josh McCann-Ben McCann Bradenton Christian School 0 0 199 20 200 20     0 439
16 Blake Sparkman-Logan Sparkman Chiles High School Fishing Team 184 20 192 20 0 0     0 416
17 Austin Stephens-Travis Moore Panhandle Youth Anglers HS 189 20 185 20 0 0     0 414
18 Dakota Busbee-Trevor Patterson Panhandle Youth Anglers HS 192 20 178 20 0 0     0 410
19 Tyler Blackburn-Mitchell Monk Chiles High School Fishing Team 180 20 186 20 0 0     0 406
20 Philip (JP) Gilman-Hayes Densman Panhandle Youth Anglers HS 179 20 180 20 0 0     0 399
21 Nick Selfe-Nick Stultz Chiles High School Fishing Team 0 20 184 20 0 0     0 224
22 Hayden Rogers-Andrew Parkerson Panhandle Youth Anglers HS 0 20 0 0 183 20     0 223
23 Nathan Frederick-Conner Frederick Nassau Christian HS Bass Club 0 0 0 0 198 20     0 218
24 Alexander Williams-Evan Hostutler Quincy High School Bassmasters 0 0 197 20 0 0     0 217
24 Jacob Bryant-Nick Venable Panhandle Youth Anglers HS 197 20 0 0 0 0     0 217
24 Lindsey Slanker-Anna Swisher Columbia HS Bassmasters 0 20 177 20 0 0     0 217
27 Aaron Woodard-Zayne Corneal Auburndale HS Bassmasters 0 0 195 20 0 0     0 215
28 Austin Williams-Darren Eubank Columbia HS Bassmasters 0 0 189 20 0 0     0 209
29 Samuel Godwin-McLane Baxter Sneads High School Fishing Team 0 0 0 0 188 20     0 208
29 William Howell-Clayton Campbell Chiles High School Fishing Team 0 0 188 20 0 0     0 208
31 Donnie (Tripp) Connor-Landon Hinote Panhandle Youth Anglers HS 187 20 0 0 0 0     0 207
31 Bowden Howell-Jacob Alday Sneads High School Fishing Team 0 0 0 0 187 20     0 207
33 Collis Adcock-Dawson Vause Community Christian High School 0 0 0 0 186 20     0 206
34 Travis Godwin-Jody Godwin Panhandle Youth Anglers HS 181 20 0 0 0 0     0 201
35 Ashton C. Smith-Archer Everett West Volusia Schools River Ratz 0 0 179 20 0 0     0 199
36 Ethan Douglas-Austin Varney Columbia HS Bassmasters 0 0 0 20 0 0     0 20
36 Lucille Sloan-Preston Taylor Sneads High School Fishing Team 0 0 0 0 0 20     0 20
36 Patrick Papania-Nicholas Hill Chiles High School Fishing Team 0 0 0 20 0 0     0 20

Junior

    Regional Qualifiers 9/16/18 11/3/18 1/19/19 3/3/19   Overall
Team of the Year
    Blackwater River Talquin Talquin Seminole  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Ian Rutland-Max Hondorp Panhandle Youth Anglers Junior 200 20 199 20 200 20     0 659
2 Jake Burns-Ridge Faircloth Quincy Jr Bassmasters 0 0 200 20 0 20     0 240
3 Drake McGlon-Kayden Brooks Quincy Jr Bassmasters 199 20 0 0 0 0     0 219
3 Ethan Ueberroth-Kaleb Moulton Panhandle Youth Anglers Junior 198 20 0 0 0 0     0 218
4 Drake Densman-Landon Snellgrove Panhandle Youth Anglers Junior 197 20 0 0 0 0     0 217
5 Tristan Whittaker-Will Rhoades Panhandle Youth Anglers Junior 0 20 0 0 199 20     0 239
6 Eli Adcock-Beau Biddle Community Christian Jr Team 0 0 0 20 0 20     0 40