Northeast Region JR – HS Standings

High School

    Regional Qualifiers 9/9/18 12/9/18 1/5/18 2/23/19   Overall
Team of the Year
    Orange/Lochloosa Rodman Suwannee St Johns River  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Walker Weeks-Hannah Adams Lake Wales HS Bassmasters 200 20 200 20 187 20 199 20 187 679
2 Blake Briscoe-Matthew Decadia-Rusk Marion County HS BM 197 20 195 20 199 20 186 20 186 671
3 Zack Barrera-Alex Cook Marion County HS BM 171 20 199 20 200 20 187 20 171 666
4 Ashton C. Smith-Cole Tennihill West Volusia Schools River Ratz 190 20 197 20 191 20 176 20 176 658
5 Jackson Swisher-Seth Slanker Columbia High School 187 20 181 20 193 20 194 20 181 654
5 Parker Hughes-Cooper Hughes Marion County HS BM 0 20 194 20 190 20 190 20 0 654
7 Dalton Michael Blakley-Turner Crews Columbia HS Bassmasters 199 20 187 20 186 20 183 20 183 652
8 Chase Hubble-Chase Givens Strawberry Crest HS BM 188 20 190 20 184 20 192 20 184 650
9 Ben McCann-Josh McCann Bradenton Christian School 0 20 198 20 194 20 177 20 0 649
9 Ryan Padgett-Thomas Nash Columbia HS Bassmasters 183 20 189 20 195 20 185 20 183 649
11 Ty Jackson-Jessie Altman Columbia High School 177 20 192 20 196 20 180 20 177 648
12 Ivy McIntyre-Hayden Johnson Columbia High School 191 20 0 20 188 20 181 20 0 640
13 Braxton Johnson-Cason Griffin Columbia High School 172 20 0 20 192 20 178 20 0 622
14 Anthony Piccirello-Andrew Anderson Marion County HS BM 0 20 182 20 181 20 175 20 0 618
15 Matthew Sherrod-Zach Dicks Columbia High School 175 20 183 20 189 20 0 0 0 607
16 Conner Frederick-Nathan Frederick Nassau Christian HS Bass Club 179 20 193 20 0 0 171 20 0 603
17 Kyle Zainitzer-Tyler Scott Okeechobee Brahmans 0 20 188 20 198 20 0 0 0 446
18 Wyatt Thompson-Ashton Little Marion County HS BM 198 20 185 20 0 0 0 20 0 443
19 Carsten McInnes-Carson Porter Marion County HS BM 0 20 191 20 185 20 0 0 0 436
20 Connor Williamson-Owen Heron Marion County HS BM 0 0 196 20 197 20 0 0 0 433
21 Vincent Maffei-Brent Ginther Lake Wales HS Bassmasters 0 0 0 0 183 20 200 20 0 423
22 Sammy Jay Acree-William (Billy) Campbell Lake Wales HS Bassmasters 178 20 0 0 0 0 196 20 0 414
23 Drew Bradstreet-Kamden Bradstreet Central FL Bassmasters HS Fishing 0 0 180 20 0 0 169 20 0 389
24 Donald Christoff, III-Connor Castillo Bishop Moore Catholic High School 0 20 186 10 0 20 0 10 0 246
25 Austin Williams-Darren Eubank Columbia High School 0 20 0 20 0 0 179 20 0 239
26 David English-James Dylan Ratliff Chiles High School Fishing Team 0 0 0 20 0 0 195 20 0 235
26 Justin Hevey-John Pearce Okeechobee Brahmans 195 20 0 20 0 0 0 0 0 235
28 Chance Kurrasch-Kyle Scott Columbia High School 0 20 0 0 0 0 191 20 0 231
29 Trevor Davis-Jarrett Strunk Palatka High School Fishing 0 0 0 20 0 0 189 20 0 229
30 Kenny Garand- Tampa Bay Junior Bass Club HS 0 0 0 0 0 0 198 20 0 218
31 Wyatt Hodges-Noah Buchanan Nassau Christian HS Bass Club 0 0 0 0 0 0 197 20 0 217
32 Cody Wojcieszak-David Daniel Okeechobee Brahmans 196 20 0 0 0 0 0 0 0 216
32 Lindsey Slanker-Anna Swisher Columbia High School 176 20 0 20 0 0 0 0 0 216
34 Cole Hanson-Mathew Prather Durant HS Fishing Club 194 20 0 0 0 0 0 0 0 214
34 Tyler Thomas-Drew Pitts Tampa Bay Junior Bass Club HS 0 0 0 0 0 20 174 20 0 214
36 Dylan Casazza-Haize Ford Tampa Bay Junior Bass Club HS 0 0 0 0 0 0 193 20 0 213
36 Jake Bessey-Seth Hendrix Okeechobee Brahmans 193 20 0 0 0 0 0 0 0 213
38 Grant Karlson-Troy Hovis 863 Anglers of Highlands County 192 20 0 0 0 0 0 0 0 212
39 Garrett Thomas-Briar Napier 863 Anglers of Highlands County 189 20 0 0 0 0 0 0 0 209
40 Joey Bloom-Dylan Westhelle Seminole County HS Anglers 0 0 0 0 0 0 188 20 0 208
41 Jacob Dorland-Xavier Long Marion County HS BM 186 20 0 0 0 0 0 0 0 206
42 Houston Polk-Kye Howard Strawberry Crest HS BM 185 20 0 0 0 0 0 0 0 205
43 Colton Drawdy-Wyatt Rogers Plant City High School 0 0 0 0 0 0 184 20 0 204
43 Jonah Kluch-Ethan Berner 863 Anglers of Highlands County 0 0 184 20 0 0 0 0 0 204
43 Max Ness-Jake Stines Plant City High School 184 20 0 0 0 0 0 0 0 204
46 Aaron Woodard Auburndale HS Bassmasters 182 20 0 0 0 0 0 0 0 202
46 Dalton Loos-John Walker Marion County HS BM 0 0 0 0 0 0 182 20 0 202
46 Kamden Bradstreet-Austin Craver Central FL Bassmasters HS Fishing 0 0 0 0 182 20 0 0 0 202
49 Dalton McPherson-Ashton Griffin Highlands County Anglers Club 181 20 0 0 0 0 0 0 0 201
50 Jack Alfieri-Austin New Strawberry Crest HS BM 180 20 0 0 0 0 0 0 0 200
51 Landon Gaudette-Dane Johnson Auburndale HS Bassmasters 174 20 0 0 0 0 0 0 0 194
52 Colton McPeak-Tyler Alexander Okeechobee Brahmans 0 0 0 0 0 0 173 20 0 193
52 Norman Huddy-Jonah Spivey Strawberry Crest HS BM 173 20 0 0 0 0 0 0 0 193
54 Alexis (Lexi) Lane-Sydney Lee LCS Viking Anglers 0 0 0 0 0 0 172 20 0 192
55 Isaac Dorland-Julian Long Marion County HS BM 170 20 0 0 0 0 0 0 0 190
55 Justin Williams-Braxton Williams Columbia HS Bassmasters 0 0 0 0 0 0 170 20 0 190
57 Jacob Morgan-Chase Grigsby 863 Anglers of Highlands County 169 20 0 0 0 0 0 0 0 189
58 Kash Waldron-Ryan Waldron Highlands County Anglers Club 168 20 0 0 0 0 0 0 0 188
59 Austin Varney – Ethan Douglas Columbia High School 0 20 0 20 0 0 0 0 0 40
59 Dalton Gary-Creed-Chase (Tony) Smith Strawberry Crest HS BM 0 20 0 20 0 0 0 0 0 40
61 Nick Magee- Bishop Moore Catholic High School 0 0 0 0 0 20 0 10 0 30
62 Brantley Hall-Phillip Futch Plant City High School 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Christopher Long-Dalton Loos Marion County HS BM 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Corbett Wyatt-Blake Zajac Strawberry Crest HS BM 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Dominic Rogers-Ethan Johnson West Boca High School 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20
62 Donnie (Tripp) Connor-Landon Hinote Panhandle Youth Anglers HS 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20
62 Fisher Cusic-Zachary Tyler McKeel HS Fishing team 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Jacob Baxley-Marshall Asleson St. John HS Bassmasters 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20
62 James Swafford-Weston Howard 863 Anglers of Highlands County 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Jeffrey Worthy-Dillon Smith George Jenkins HS Bassmasters 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20
62 Kenny Garand-Raymond Jordan Tampa Bay Junior Bass Club HS 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Tobey Price-Richard (Tri) Johnson 863 Junior Anglers of Highlands County 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20
62 Tristan Barber-Lane Wilkerson Lake Wales HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
62 Vincent Maffei-Hector Cortez Lake Wales HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20

Junior

    Regional Qualifiers 9/9/18 12/9/18 1/5/18 2/23/19   Overall
Team of the Year
    Orange/Lochloosa Rodman Suwannee St Johns River  
      Points Points Points Points Points Points
Place Angler’s Name Club Team Participation Team Participation Team Participation Team Participation Drop Total
1 Ashton Norris-Avery Norris Junior Bassmasters of Marion County 0 0 200 20 200 20 0 0 0 440
2 Cody Morgan-Clayton Moulder Junior Bassmasters of Marion County 0 0 0 20 199 20 0 0 0 239
3 Tracen Phillips-Cade Grigsby 863 Junior Anglers of Highlands County 200 20 0 0 0 0 0 0 0 220
4 Calan Hawkins-Porter Hawkins Junior Bassmasters of Marion County 0 0 0 0 0 0 200 20 0 220
5 Jeremiah Mulligan-Josh Morgan 863 Junior Anglers of Highlands County 199 20 0 0 0 0 0 0 0 219
6 Rhett Edward Feagle-Andrew Bennett Columbia Jr Bassmasters 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
7 Drake Kendrick-Gavin Davis Junior Bassmasters of Marion County 0 20 0 0 0 0 0 0 0 20
8 Beau Inman- Junior Bassmasters of Marion County 0 0 0 0 0 0 0 20 0 20