High School / Junior Spring Region Qualifiers

High School

      Regional Qualifiers 1/9/22 2/13/22 3/13/22 4/10/22   Overall
Team of the Year
      SJR (Trout Creek) Okeechobee (Clewiston) Seminole (Bainbridge, GA) Kissimmee Chain  
Status Place Angler’s Name Club Points Points Points Points Points Points
N/WSRC/Q-Fall 1 Justin Lawrence-Bryce DiMauro Seminole County HS Anglers 198 20 124 20 198 20     124 456
N/RC/Q-North/T1 2 Parker Stalvey-Jacob Deel Clay County HS Bassmasters 200 20 191 20 166 20     166 451
BO-N/T2 3 Joshua King-Hunter Daniels Okeechobee Brahmans 189 20 200 20 184 20     184 449
  4 Logan McMasters-Colton McPeak Okeechobee Brahmans 191 20 185 20 196 20     185 447
Q-North 5 Latt Durrance-Zack Zainitzer Okeechobee Brahmans 194 20 192 20 143 20     143 446
Q-Fall 6 Claude Loftin-Tyson Verkaik Marion County HS Bassmasters 195 20 190 20 156 20     156 445
Q-Fall 7 Will Boyd-Jeremy Monda Quincy High School Bassmasters 169 20 193 20 190 20     169 443
N/RC/Q-Fall 7 Syler Prince-Austin Peters Putnam County Bassmasters 199 20 184 20 182 20     182 443
  9 Tanner Seabolt-Emmett Sumner Okeechobee Brahmans 167 20 189 20 193 20     167 442
BO-N/Q-North 10 Aaron Yavorsky-Jett Stanley Tampa Bay Jr Bass Club HS 187 20 194 20 179 20     179 441
BO-N/Q-Fall 11 Kody Glass-Merrick Diaz Plant City Bassmasters 192 20 153 20 186 20     153 438
  12 Carter Burdette-Thomas Wright Seminole County HS Anglers 184 20 188 20 189 20     184 437
BO-N/Q-Fall 13 Bryce Balentine-Dalton Loos Club Florida HS Bassmasters 190 20 135 20 185 20     135 435
  14 Kyle Grieshaber-Tanner Wolf Central Florida Youth Anglers 144 20 182 20 192 20     144 434
  15 Austin Mairena-Dylan Quilatan Seminole County HS Anglers 196 20 152 20 177 20     152 433
Q-Fall 16 Conner Frederick-Timothy Finley Nassau Christian Bass Club 175 20 197 20 173 20     173 432
T3 17 Carter Wilson-Ethan Lewis Chiles High Fishing Team 130 20 171 20 200 20     130 431
  17 Rafe Sexton-Hilary Martin Okeechobee Brahmans 173 20 198 20 159 20     159 431
Q-Fall 19 Jace Akers-Cody Mullis Putnam County Bassmasters 193 20 177 20 151 20     151 430
Q-North 20 Tyger Whitman-Charles Tillberg Tampa Bay Jr Bass Club HS 178 20 167 20 191 20     167 429
  21 Ridge Faircloth-Chaff Foran Liberty County Anglers 170 20 141 20 195 20     141 425
Q-Fall 21 Anna Swisher-Ty Jackson Columbia High School Bassmasters 171 20 187 20 178 20     171 425
Q-North 23 Carson Falk-Eli McDaniel Capital City HS Bass Hunters 183 20 181 20 171 20     171 424
Q-Fall 23 Logan Sparkman-Austin Reed Chiles High Fishing Team 188 20 176 20 157 20     157 424
Q-North 25 Joey Cotromano-Jack Myers Nassau Christian Bass Club 182 20 179 20 172 20     172 421
Q-North 26 Remington Potter-Caden Branch Liberty County Anglers 180 20 140 20 180 20     140 420
  27 Benjamin Clark-Barrett Clark Putnam County Bassmasters 136 20 170 20 187 20     136 417
Q-North 28 Dylan Holcomb-Grayson Faircloth Liberty County Anglers 176 20 180 20 139 20     139 416
Q-Fall 28 Kaitlyn Johnson-Amber Rourks Columbia High School Bassmasters 181 20 175 20 134 20     134 416
  30 Jake Martin-Christian Hopkins Tampa Bay Jr Bass Club HS 135 20 155 20 199 20     135 414
  31 Drew Pitts-Luke Romesburg Tampa Bay Jr Bass Club HS 185 20 166 20 141 20     141 411
Q-Fall 32 Cody Morgan-Brant Langley Marion County HS Bassmasters 156 20 178 20 168 20     156 406
  32 Boone Stewart-Clayton Griffith Hendry County HS Bassmasters 186 20 154 20 160 20     154 406
BO-N/Q-North 34 Landon Rollison-Christopher Hackle Dixie Co Bass Masters HS Fishing 162 20 149 20 183 20     149 405
  34 Lane Davis-Korbyn Lewis Okeechobee Brahmans 146 20 199 20 146 20     146 405
Q-Fall 36 Gage Sellars-Brock Lewis Bainbridge Bass Cats 0 20 147 20 197 20     0 404
Q-Fall 36 Braxton Johnson-Braxton Williams Columbia High School Bassmasters 172 20 172 20 0 20     0 404
Q-North 38 Charlie Mathis-Sheltin Varnon Dixie Co Bass Masters HS Fishing 0 20 173 20 169 20     0 402
  39 Conner Jackson-Carter Jackson Tift County Blue Devil Bass Team 164 20 0 0 194 20     0 398
  40 Noah Riley-Joey Grulke Lake Wales Bassmasters 179 20 143 20 158 20     143 397
Q-North 41 Alex Tyler-Briley West McKeel High School Fishing Team 129 20 183 20 153 20     129 396
  42 Clay Jackson-Dayton Oxford Auburndale High School 138 20 159 20 176 20     138 395
  43 Drew Bradstreet-Kamden Bradstreet Seminole County HS Anglers 0 0 163 20 188 20     0 391
  43 Harley Collins-Brooke Collins Hendry County HS Bassmasters 157 20 174 20 0 20     0 391
  45 Michael-John Teate, Jr-Evan Newell Mid Florida Youth Anglers HS 154 20 161 20 163 20     154 384
  46 Nick Claussen- Central Florida Youth Anglers 0 20 162 20 161 20     0 383
  47 Hunter Turner-Felix Flores Hendry County HS Bassmasters 155 20 114 20 167 20     114 382
  48 Connor Swindle-Max Lofton Hendry County HS Bassmasters 160 20 160 20 0 20     0 380
Q-North 49 Trace Mathews-Ayden Paxton Emerald Coast Youth Bassmasters 174 20 110 20 145 20     110 379
Q-North 50 Robert Warwick-Honor Flanders Putnam County Bassmasters 150 20 165 20 144 20     144 375
  51 Brennan Starr-Jace LaCoss Nassau Christian Bass Club 145 20 168 20 142 20     142 373
  52 Ryder Krueger-Carson Yero Big O Teen Anglers 0 20 131 20 181 20     0 372
  52 Tyler Boston-Devin Gonzalez Columbia High School Bassmasters 163 20 115 20 149 20     115 372
  54 Colton Walker-Declan Hurst Capital City HS Bass Hunters 0 20 136 20 174 20     0 370
BO-N/Q-North 55 Kane Weekley-Trent Handley Hendry County HS Bassmasters 149 20 156 20 135 20     135 365
  56 Beau Boldt-Will Boldt Chiles High Fishing Team 0 20 139 20 164 20     0 363
  57 Cole Drawdy-Carter Rouse McKeel High School Fishing Team 134 20 150 20 152 20     134 362
  57 Tyson Griffin-Wyatt Drawdy Plant City Bassmasters 158 20 144 20 0 20     0 362
  59 Drew Edmundson-Cole Huff Bay County Bass Addicts 165 20 0 0 154 20     0 359
  60 Owen Hershberger-Wyatt Giddens Highlands County Anglers Club 0 20 158 20 140 20     0 358
  61 Nathan Bennett-Johnathan Clark Seminole County HS Anglers 127 20 169 20 0 20     0 356
  62 Logan Cargle-Gavin McDuffie Tift County Blue Devil Bass Team 140 20 0 0 175 20     0 355
  62 Jayden Pfeuffer- Tampa Bay Jr Bass Club HS 177 20 138 20 0 0     0 355
  64 Cole Davis-Jack Peeler Tampa Bay Jr Bass Club HS 148 20 146 20 0 20     0 354
  65 Kayden DePeal-Mateo Gaylord Club Florida HS Bassmasters 128 20 164 20 0 20     0 352
  66 Tucker Handley-Michael Vary Hendry County HS Bassmasters 0 0 157 20 147 20     0 344
  67 Trenton Tervin-Kyle Beasley George Jenkins Bassmasters 0 20 113 20 170 20     0 343
  68 Jax Huckabee-Chase Nixon Emerald Coast Youth Bassmasters 151 20 0 0 148 20     0 339
  68 Dayton Head-Blade Knowles Auburndale High School 161 20 118 20 0 20     0 339
  70 Jacob Gilliard-Drew Walters Central Florida Youth Anglers 166 20 129 20 0 0     0 335
Q-North 71 Dalton Bailey-Makenzie Bailey Seminole County HS Anglers 133 20 133 20 138 20     133 331
  72 Dalton Staats-Rylan Herndon Columbia High School Bassmasters 137 20 122 20 0 20     0 319
  73 Kasen Pemberton-Ethan Berry Sneads High School 0 0 112 20 165 20     0 317
  74 Cole McDaniel-Mason Grist Tift County Blue Devil Bass Team 131 20 0 0 137 20     0 308
  75 Caleb Hammock-Carter Herndon-Stalvey Plant City Bassmasters 153 20 111 20 0 0     0 304
  76 Kady Mathis- McKeel High School Fishing Team 132 20 121 10 0 20     0 303
  77 Jacob Ellis-Tyler Goethals Central Florida Youth Anglers 0 20 196 20 0 20     0 256
Q-Fall 78 Dawson Ettinger-Camren Teuton Clay County HS Bassmasters 0 20 195 20 0 20     0 255
  79 Jayden Black-Davin Dages 863 HS Anglers of Polk County 0 20 186 20 0 20     0 246
Q-North 80 Jacob Payne-Blake Thomas Liberty County Anglers 197 20 0 0 0 20     0 237
  81 Jared Bullock-Austin Young Highlands County Anglers Club 152 20 0 20 0 20     0 212
  82 Waylon Burton-Gracie Gregory McKeel High School Fishing Team 0 20 151 20 0 20     0 211
  83 Chase Parker-Blayton Cowart Dixie Co Bass Masters HS Fishing 0 20 148 20 0 20     0 208
  84 Tyler Alexander-Dylan Ferguson Okeechobee Brahmans 0 20 145 20 0 20     0 205
Q-North 85 Aaron Woodard-Levi Reynolds Auburndale High School 142 20 0 20 0 20     0 202
  86 Reece Kilian- Emerald Coast Youth Bassmasters 159 20 0 0 0 20     0 199
  87 Gavin McKenzie-Clayton McKenzie Auburndale High School 168 20 0 0 0 0     0 188
  88 Logan Swift-Jack Urichko Seminole County HS Anglers 147 20 0 20 0 0     0 187
  89 Gavin Harwood-Chase Garrison Chiles High Fishing Team 0 20 123 20 0 20     0 183
  89 Matthew Mitchell- Emerald Coast Youth Bassmasters 143 20 0 0 0 20     0 183
  91 Spencer Blanton- Grace Christian Academy 0 0 0 0 162 20     0 182
  91 Landon Rollison-Braden Sullivan Dixie Co Bass Masters HS Fishing 162 20 0 0 0 0     0 182
Q-Fall 93 Lane Vitelli-Quentin Silas Plant City High School 0 20 137 20 0 0     0 177
  93 Clayburn Reed-Gabe Richardson Central Florida Youth Anglers 0 20 117 20 0 20     0 177
  95 Kaylon Hill-Remington Godwin Tift County Blue Devil Bass Team 0 0 0 0 155 20     0 175
  96 Gabriella Baker-Dominic Knowles Auburndale High School 0 20 132 20 0 0     0 172
  97 Peyton Siler-Reid Fleming Emerald Coast Youth Bassmasters 0 0 0 0 150 20     0 170
  97 Gary Ray-Ryan Quinn Auburndale High School 0 20 130 20 0 0     0 170
  99 Cricket Coates- Central Florida Youth Anglers 0 0 142 20 0 0     0 162
  100 Christopher Hackle-Carson Cordery Dixie Co Bass Masters HS Fishing 141 20 0 0 0 0     0 161
  101 Landon Hagan-Tyler Ramsey McKeel High School Fishing Team 0 20 119 20 0 0     0 159
  101 Hunter Gathright-Nathan Lynch Columbia High School Bassmasters 139 20 0 0 0 0     0 159
  103 Mason Richardson- Godby High School Anglers  0 0 0 0 136 20     0 156
  104 Easton Morrow-RJ Sanger LCS Viking Anglers 0 0 134 20 0 0     0 154
  105 Kaleb Burkhardt-Landon Peters McKeel High School Fishing Team 0 0 128 20 0 0     0 148
  106 Luke Eagan-Blake Eagan Highlands County Anglers Club 0 0 127 20 0 0     0 147
  107 James Swaford-Chase Grigsby Highlands County Anglers Club 0 0 126 20 0 0     0 146
  107 Layne Goodson-Tanner Lloyd Putnam County Bassmasters 126 20 0 0 0 0     0 146
  109 Logan Crumb-Justin Sherrod Highlands County Anglers Club 0 0 125 20 0 0     0 145
  110 Dominik Steinmetz-Clayton Oxford Okeechobee Brahmans 0 0 120 20 0 0     0 140
  111 Aydin Holt-Climmie Davis Hendry County HS Bassmasters 0 0 116 20 0 0     0 136
  112 Jordan Bivins-Jake Schmucker 863 HS Anglers of Polk County 0 20 0 20 0 20     0 60
  112 Cole Rountree-Cooper Bishman Club Florida HS Bassmasters 0 20 0 20 0 20     0 60
  112 Jabe Herring-Zibe McKenzie Dixie Co Bass Masters HS Fishing 0 20 0 20 0 20     0 60
  115 Jacob Anderson-Zander Marroquin Hendry County HS Bassmasters 0 20 0 20 0 0     0 40
  115 Mattisen Keeble-Kiley Decatur Lake Gibson Knot Heads 0 20 0 20 0 0     0 40
  115 Sawyer Daniels-Brennen Cox McKeel High School Fishing Team 0 20 0 20 0 0     0 40
  115 Jon Thornton-Hunter Blevins Seminole County HS Anglers 0 20 0 20 0 0     0 40
  115 Cooper Thorpe-Stephen Visnicky Seminole County HS Anglers 0 20 0 20 0 0     0 40
  115 Nick Claussen-Jacob Ellis Central Florida Youth Anglers 0 20 0 0 0 0     0 20
BO-N 121 Kaden Snavely-Logan Cardwell Central Florida Youth Anglers 0 20 0 0 0 0     0 20
  121 Jackson Rowe-Jaxon Lee Chiles High Fishing Team 0 20 0 0 0 0     0 20
Q-North 121 Eddie Hook-Evan Naile Club Florida HS Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20
  121 Abby Mullis-Jaylie Wyatt Plant City Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20

Junior

      Regional Qualifiers 1/9/22 2/13/22 3/13/22 4/10/22   Overall
Team of the Year
      SJR (Trout Creek) Okeechobee (Clewiston) Seminole (Bainbridge, GA) Kissimmee Chain  
Status Place Angler’s Name Club Points Points Points Points Points Points
RC/Q-North 1 Landon Burke-Kolbey Burke Dixie County Jr Bassmasters 196 20 198 20 193 20     193 454
Q-North 2 Dusty Wix-Gavin Jones Capital City Junior Bass Hunters 192 20 180 20 199 20     180 451
  3 Kallen Williams-Caden Wingfield 863 HS Anglers of Polk County 191 20 197 20 0 20     0 448
  4 Wyatt Elixson-Graysen Willis Junior Bassmasters of Marion County 197 20 178 20 190 20     178 447
  4 Zack Sliwinski-Michael Petrides Central Florida Junior Bassmasters 186 20 199 20 188 20     186 447
Q-Fall 6 Trevor Allen-Brody Allen Hendry County Jr Bassmasters 188 20 190 20 195 20     188 445
Q-North 7 Connor Kennedy-Brentley West Mid Florida Youth Anglers Junior 195 20 179 20 189 20     179 444
Q-North 8 Dominick Andux-Nathan Greico Tampa Bay Jr Bass Club 193 20 189 20 185 20     185 442
RC/Q-Fall 8 Clayton Barry-Tanner Sikes Columbia Jr Bassmasters 198 20 182 20 184 20     182 442
BO-N/Q-NorthT3 10 Caleb Jackson-Evrett Hunter Nassau Christian Jr Bass Club 0 20 181 20 200 20     0 441
Q-Fall 10 Bentley Brown-Lawton Rollison Dixie County Jr Bassmasters 194 20 187 20 0 20     0 441
  12 Aaden Griffin-Max Stansell PC Junior Anglers 0 20 183 20 196 20     0 439
Q-North 13 Blaine Davis-Tanner Crow Liberty County Jr Anglers 190 20 176 20 187 20     176 437
Q-North 14 Cason Campbell-Jack Kennedy Mid Florida Youth Anglers Junior 185 20 191 20 183 20     183 436
BO-N/WSRC/Q-Fall 14 Landen McLauchlin-Ty Cooper Central Florida Junior Bassmasters 183 20 193 20 0 20     0 436
Q-North 16 Drake Walls-Hunter Shrader Mid Florida Youth Anglers Junior 0 20 177 20 198 20     0 435
  16 Luke Ayotte-Johann Cloete Tampa Bay Jr Bass Club 187 20 188 20 0 20     0 435
Q-Fall 18 Renner Roberts-Dylan Chester Liberty County Jr Anglers 199 20 0 0 194 20     0 433
Q-Fall/T1 18 Terry Wildes-Xavier Haus Nassau Christian Jr Bass Club 200 20 173 20 0 20     0 433
  20 Brennan Enfinger-Corbin Thompson Bainbridge Bass Cats 189 20 0 0 197 20     0 426
  21 Bryson Stewart-Colton Griffith Hendry County Jr Bassmasters 0 20 195 20 0 20     0 255
  22 Quade Rain-Braxton Rain Dixie County Jr Bassmasters 0 20 184 20 0 20     0 244
T2 23 Ragyn Mohney-Kaleb Davis Okeechobee Jr Bassmasters 0 20 200 20 0 0     0 240
Q-Fall 24 Dallas Hurd-Brock Lovering McKeel Junior Fishing Team 0 20 194 20 0 0     0 234
  25 Ashton Alday- Jacob Beach Keystone Heights Jr Bassmasters 0 20 192 20 0 0     0 232
  26 Walton Slaven-Sophie Guess Tift County Blue Devil Jr Bass Team 0 20 0 0 191 20     0 231
  27 Skye Clements-Kathryn Causey Grace Christian Academy Jr Bassmasters 0 20 0 0 186 20     0 226
  28 Connor Behling-Linkin Bischoff Central Florida Junior Bassmasters 184 20 0 20 0 0     0 224
  29 Emma Thompson-Canton Moore Tift County Blue Devil Jr Bass Team 0 20 0 0 181 20     0 221
  30 Brody Morrow-Kashton Sanger LCS Viking Jr Bassmasters 0 0 196 20 0 0     0 216
  31 Caleb Logue-Hayden Reynolds Three Rivers Jr Bassmasters 0 0 0 0 192 20     0 212
  32 Baron Busin-Hendrix Kurtz Hendry County Jr Bassmasters 0 0 186 20 0 0     0 206
  33 Adrian Maldonado-Jaxon Rapp Highlands Co. Jr Anglers 0 0 185 20 0 0     0 205
  34 Walker Brogdon-Perry Glenn Grace Christian Academy Jr Bassmasters 0 0 0 0 182 20     0 202
  35 Cole Henderson-Fisher Baty Three Rivers Jr Bassmasters 0 0 0 0 180 20     0 200
  36 Kyndell Drawdy-Grayce Warner PC Junior Anglers 0 0 175 20 0 0     0 195
  37 Kacyn Vaughan-Kolton Kettner Hendry County Jr Bassmasters 0 0 174 20 0 0     0 194
  38 Masen Bozeman-ryan Baker 863 Jr Anglers of Polk County 0 0 172 20 0 0     0 192
  39 Brylee Boyett-Wyatt Burton McKeel Junior Fishing Team 0 20 0 20 0 20     0 60
  40 Raegen Hansel-Alex Roberson McKeel Junior Fishing Team 0 20 0 20 0 0     0 40
  40 Cadin Alley-AJ Piotrowski McKeel Junior Fishing Team 0 20 0 20 0 0     0 40
  40 Brayden Tisdale-Evan Bradshaw Opp Youth Bass Club 0 20 0 20 0 0     0 40
  40 Mason Lundy-Zach Ring Tift County Blue Devil Jr Bass Team 0 20 0 0 0 20     0 40
  44 Ashton Alday-Anthony Peak Keystone Heights Jr Bassmasters 0 20 0 0 0 0     0 20
  44 Wyatt Taylor- Sandhills Bass Slayers 0 20 0 0 0 0     0 20