State Championship Overall Results



Ray Trudeau (Boater), Seth Slanker (High School), and Jimmy Keith (Co-Angler) holding their trophies.


2018 State Team

Florida BASS Nation Pro/Am State Championship
Boater Individual Results
10/27-26/2018 St Johns River - Palatka - Overall Results
Region Place Participant Club Fish Weight Penalty Big Fish Total Weight
S 1* (AOY) Boater Raymond Trudeau Bass Rattlers Association 10/10 39.04 0.00 0.00 39.04
C 2* Boater Kenneth Lane Winter Springs Bassmasters 10/10 30.54 0.00 8.05 30.54
NW 3* Boater Michael Smith Hub City Bassmasters  9/9 25.35 0.00 4.36 25.35
NE 4* Boater Robert Stumpe Bass Capitol Bassmasters  9/8 24.83 0.25 0.00 24.58
NE 5* Boater Robert Heron Bassmasters of Gator Country  7/7 23.72 0.00 7.60 23.72
C 6* Boater Dave Turner Citrus County Bassmasters 10/10 22.57 0.00 0.00 22.57
C 7* Boater James Inabnett Tropical Bassmasters  7/7 22.51 0.00 5.92 22.51
C 8* (AOY) Boater David Fritz Lake County Bassmasters 10/8 21.88 0.50 0.00 21.38
C 9* Boater Randy Montoney Florida Trails Bassmasters 10/10 21.00 0.00 0.00 21.00
C 10* Boater Jamie Lanier Citrus County Bassmasters 10/10 20.51 0.00 0.00 20.51
C 11* Non-Boater Rick Osterholt Lake County Bassmasters  9/9 20.48 0.00 6.75 20.48
C 12* Non-Boater Joseph Campbell Citrus County Bassmasters 10/10 19.30 0.00 0.00 19.30
NE 13 (Alt. 1) David Andy Smith Team Fishing Series (TFS)  9/9 19.24 0.00 0.00 19.24
NE 14 Andrew White Marion County Bassmasters  9/9 17.84 0.00 0.00 17.84
C 15 Colby Robertson Citrus County Bassmasters 10/9 17.86 0.25 0.00 17.61
C 16 Eric Panzironi Winter Springs Bassmasters  7/7 16.56 0.00 0.00 16.56
S 17 Yoan Alvarez Bass Rattlers Association  5/5 16.46 0.00 6.97 16.46
C 18 Dean Jones Club Florida  6/6 16.29 0.00 6.28 16.29
C 19 Kenneth Sir Lakeland Bassmasters  7/7 14.81 0.00 0.00 14.81
NE 20 (AOY) Chad Dorland Marion County Bassmasters  7/7 14.37 0.00 0.00 14.37
NE 21 Michael Catt Bassmasters of Gator Country  9/9 13.76 0.00 0.00 13.76
C 22 Warren Forsythe Lake County Bassmasters  8/8 13.43 0.00 0.00 13.43
S 23 Michael Krueger Twin Cities Bass Club 10/9 13.25 0.25 0.00 13.00
C 24 David Glenn Winter Haven Lunker Lovers  8/8 12.96 0.00 0.00 12.96
C 25 Tom Walsh Club Florida  7/7 12.70 0.00 3.10 12.70
NE 26 Mark Blevins Bassmasters of Gator Country  5/5 11.67 0.00 0.00 11.67
C 27 Steven Mitko Tampa Bay Bassmasters  6/6 11.51 0.00 0.00 11.51
NE 28 Greg Crumpton Marion County Bassmasters  6/6 11.40 0.00 2.37 11.40
C 29 Chris Beeman Citrus County Bassmasters  6/6 11.02 0.00 0.00 11.02
NE 30 Benny Beckham Bassmasters of Gator Country  9/9 10.36 0.00 0.00 10.36
S 31 Rick Wilhelm Bass Rattlers Association  4/4 10.29 0.00 0.00 10.29
C 32 David Frost Citrus County Bassmasters  4/4 10.25 0.00 4.32 10.25
C 33 Mark Malys Lake County Bassmasters  7/7 10.00 0.00 0.00 10.00
S 34 Warren Gensel Bay Area Bassmasters  4/4 9.60 0.00 4.61 9.60
NE 35 Caleb Bundy Bassmasters of Gator Country  6/6 9.53 0.00 0.00 9.53
C 36 Nick Manfredo Citrus County Bassmasters  6/6 9.25 0.00 0.82 9.25
NE 37 Mike Prance Team Fishing Series (TFS)  8/8 9.21 0.00 0.00 9.21
C 38 Dan Carrigan Citrus County Bassmasters  9/9 9.09 0.00 0.00 9.09
C 39 Brad Peters Tampa Bay Bassmasters  4/4 9.03 0.00 5.98 9.03
C 40 Jeff Shaffer Florida Trails Bassmasters  5/5 8.73 0.00 0.00 8.73
C 41 Robert Eid Lakeland Bassmasters  5/5 8.59 0.00 2.91 8.59
NW 42 Kenneth Sammons Consolidated Bassmasters  6/6 8.55 0.00 1.00 8.55
S 43 Sylvester Smalls Bass Rattlers Association  6/6 8.33 0.00 0.94 8.33
C 44 Patrick Murray Marion County Bassmasters  3/3 8.05 0.00 3.39 8.05
C 45 Chris Kingree Citrus County Bassmasters  2/2 7.99 0.00 4.79 7.99
NW 46 Mark Deaton Southern Bass Anglers  6/6 7.97 0.00 0.86 7.97
NE 47 Matt Rittman Bassmasters of Gator Country  4/4 7.82 0.00 0.00 7.82
NE 48 Dennis Hart Bassmasters of Gator Country  2/2 7.78 0.00 0.00 7.78
NE 49 William Paul Braun Bassmasters of Gator Country  5/5 6.64 0.00 0.00 6.64
C 50 Corey Smith Lake County Bassmasters  4/3 6.11 0.25 0.00 5.86
C 51 Scott May South Pasco Bassmasters  3/3 5.43 0.00 0.00 5.43
C 52 Peter Saraf Tropical Bassmasters  3/3 5.13 0.00 0.00 5.13
C 53 Victor Lord Citrus County Bassmasters  2/2 4.78 0.00 3.79 4.78
NE 54 Chuck Ervin Marion County Bassmasters  2/2 3.83 0.00 0.00 3.83
NE 55 Jay Daily Bassmasters of Gator Country  3/3 3.80 0.00 0.00 3.80
C 56 Ray Chancey Lakeland Bassmasters  3/3 2.99 0.00 0.92 2.99
NW 57 Eddie Wofford Consolidated Bassmasters  3/3 2.91 0.00 0.00 2.91
C 58 Barry Edie Winter Haven Lunker Lovers  2/2 2.64 0.00 0.00 2.64
C 59 Hojin Chang Tropical Bassmasters  2/2 2.63 0.00 0.00 2.63
NE 60 Bob Duff Marion County Bassmasters  1/1 1.17 0.00 1.17 1.17
NE 61 Thomas Wayne Garten Bass Capitol Bassmasters  1/1 1.13 0.00 1.13 1.13
NW 62 Kent Moore Consolidated Bassmasters  1/1 0.88 0.00 0.88 0.88
C 63 Michael Morse Lakeland Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
C 63 Adam Sumner Club Florida  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
C 63 Mark Bass Lake County Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
C 63 Randy Futch Citrus County Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
NE 63 Dan Gentry Marion County Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
S 63 David Jodoin Bass Rattlers Association  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
NE 63 Daniel Irish 1st Coast Christian Bass Club  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
NE 63 Richard Greene Marion County Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
NE 63 Steven Thames Bassmasters of Gator Country  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
* Qualified For State Team
Florida BASS Nation Pro/Am State Championship
Co-Angler Individual Results
10/27-26/2018 St Johns River - Palatka - Overall Results
Region Place Participant Club Fish Weight Penalty Big Fish Total Weight
NE 1* (Co-AOY) Non-Boater Jim Keith Bassmasters of Gator Country 10/10 21.96 0.00 0.00 21.96
C 2* Non-Boater Bryan Mitko Tampa Bay Bassmasters  9/9 16.73 0.00 0.00 16.73
NE 3* Non-Boater Robert Moore Team Fishing Series (TFS)  5/5 12.56 0.00 0.00 12.56
C 4* Non-Boater Dan Fay Winter Springs Bassmasters  4/4 12.07 0.00 6.58 12.07
NE 5* Non-Boater Levi Crossway Team Fishing Series (TFS)  5/4 11.79 0.25 5.82 11.54
NE 6* Non-Boater Jeff Kyle Bassmasters of Gator Country  2/2 11.39 0.00 6.17 11.39
C 7* Non-Boater Lyle Thomas Winter Haven Lunker Lovers  6/6 11.06 0.00 2.58 11.06
NE 8* Non-Boater David Strickland Bassmasters of Gator Country  2/2 10.08 0.00 8.16 10.08
C 9 (Alt. 2) Jeff Chastain Lake County Bassmasters  8/8 9.49 0.00 0.00 9.49
NW 10 Tanner James Steffan Hub City Bassmasters  5/5 9.47 0.00 0.00 9.47
C 11 James Stricklin Winter Haven Lunker Lovers  4/4 8.16 0.00 0.00 8.16
C 12 Michael Johns Winter Haven Lunker Lovers  3/3 6.89 0.00 3.00 6.89
C 13 Justin Mitko Tampa Bay Bassmasters  4/4 6.62 0.00 0.96 6.62
NE 14 David Cohen Bass Capitol Bassmasters  4/4 6.32 0.00 0.00 6.32
C 15 John Gasperak Winter Haven Lunker Lovers  3/3 6.26 0.00 0.00 6.26
NW 16 Shawn Odor, Jr Hub City Bassmasters  6/6 6.01 0.00 0.00 6.01
C 17 (Co-AOY) Joe Collins Winter Springs Bassmasters  2/2 5.64 0.00 0.00 5.64
NW 18 (Co-AOY) Bob Miles Hub City Bassmasters  3/2 5.77 0.25 2.62 5.52
C 19 John Hendry Lakeland Bassmasters  3/3 5.48 0.00 0.00 5.48
NE 20 Jim Ethan Melton Marion County Bassmasters  4/4 5.22 0.00 1.38 5.22
NE 21 Barry Brunges Bassmasters of Gator Country  3/3 4.85 0.00 0.00 4.85
C 22 James Haggerty Palm Bay Bassmasters  3/3 4.61 0.00 0.00 4.61
C 23 Jim Topmiller Florida Trails Bassmasters  2/2 4.47 0.00 2.35 4.47
NE 24 Tom Bateman Marion County Bassmasters  3/3 3.83 0.00 0.96 3.83
C 25 Clyde Allbaugh Lakeland Bassmasters  2/2 3.45 0.00 2.00 3.45
S 26 Jim Allen Clewiston B.A.S.S. Federation  2/2 3.33 0.00 0.00 3.33
C 27 Edward Pyles Lakeland Bassmasters  1/1 2.97 0.00 2.97 2.97
S 28 (Co-AOY) David Kimbley Bass Rattlers Association  1/1 2.97 0.00 2.97 2.97
C 29 Rodrigo Cruz Florida Trails Bassmasters  3/3 2.92 0.00 1.11 2.92
S 30 Matt Wolosyn Bass Rattlers Association  2/2 2.88 0.00 0.00 2.88
S 31 Aaron Navarro Bass Rattlers Association  2/2 2.30 0.00 0.00 2.30
C 32 Joe Pinkston Lakeland Bassmasters  1/1 2.15 0.00 2.15 2.15
NE 33 Colton Parrish Marion County Bassmasters  2/2 1.82 0.00 0.00 1.82
C 34 Michael Fasanella Palm Bay Bassmasters  1/1 1.35 0.00 1.35 1.35
NE 35 Zack Barrera Marion County Bassmasters  1/1 1.19 0.00 1.19 1.19
C 36 Mark Smith Lakeland Bassmasters  1/1 1.16 0.00 1.16 1.16
C 37 Cary Wien Bay Area Bassmasters  1/1 1.12 0.00 1.12 1.12
C 38 Cecil Hock Lakeland Bassmasters  1/1 0.90 0.00 0.90 0.90
S 39 Mike Laporta Bass Rattlers Association  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
* Qualified For State Team
Florida BASS Nation Pro/Am State Championship
High School Individual Results
10/27-26/2018 St Johns River - Palatka - Overall Results
Region Place Participant Club Fish Weight Penalty Big Fish Total Weight
S 1 Seth Slanker Columbia HS Bassmasters  6/6 10.33 0.00 3.74 10.33
NE 2 Darren Eubank Columbia HS Bassmasters  5/5 10.14 0.00 2.66 10.14
C 3 Fisher Cusic McKeel HS Fishing Team  5/5 8.08 0.00 0.00 8.08
NE 4 Austin Williams Columbia HS Bassmasters  5/4 8.10 0.25 0.00 7.85
NE 5 Ashton C. Smith West Volusia Schools River Ratz  5/5 6.48 0.00 0.00 6.48
NE 6 John Pearce Okeechobee Brahmans  2/2 5.79 0.00 2.96 5.79
S 7 Jackson Swisher Columbia HS Bassmasters  3/3 5.35 0.00 3.42 5.35
S 8 Carsten McInnes Marion County HS BM  3/3 3.98 0.00 0.00 3.98
NE 9 Ty Jackson Columbia HS Bassmasters  2/2 3.51 0.00 2.48 3.51
NE 10 Garrett Fulwood Central Florida Jr Bassmasters  3/3 3.38 0.00 0.00 3.38
C 11 Jondyn Guthrie Palatka High School Fishing  2/1 2.23 0.25 0.00 1.98
S 12 Seth Hendrix Okeechobee Brahmans  1/0 1.10 0.25 1.10 0.85
NE 13 Chase Hubble Strawberry Crest HS BM  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
C 13 Graham Fulwood Central Florida Jr Bassmasters  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00
C 13 Donald Christoff, III Bishop Moore Catholic High School  0/0 0.00 0.00 0.00 0.00